Címlap

DD-WRT, avagy okosítsuk ki routerünket

Napjainkban az internet megléte már nem kérdéses. Szükségünk és igényünk is van rá, így sokak számára otthonról is elérhető. A kezdeti vezetékes összekötést megvalósító eszközök mellett egyre nagyobb teret hódítanak a különböző vezeték nélküli megoldások, mint pl a vezeték nélküli internetkapcsolat elérését biztosító mobil eszközök(wifi router, USB stick – mobil internet , …).

Azonban én csupán ezen színes paletta kínálatából a vezeték nélküli útvonalválasztókat, más néven a routereket emelném ki. Otthonunkban egyre többet használunk internet elérésére alkalmas eszközöket: PC-t, mobiltelefont, laptopot, notebookot. Nincs is ezzel semmi gond, azonban az elérést biztosító eszközünket, azaz a routerünket kicsit jobban és finomabbra hangolhatjuk, hogy ha szánunk rá egy kis időt és gondoskodást.

Számos wireless (vezeték nélküli) eszközgyártó - a TP-Link, a D-Link, Linksys, Buffalo, Cisco, …stb. – többnyire linux alapú szoftvereket gyárt termékeire, melyet egyénileg átszabnak saját portfoliójuknak megfelelően. Azonban sokszor a gyári szoftver kevésnek bizonyul a mindennapos használatra. Ekkor merül fel a kérdés a felhasználóban, hogy ha már kifizettem közel 10-20e Ft-ot a termékre „CSAK ENNYIT TUD”?. Hála az égnek, hogy van megoldás, és mégpedig milyen jók.
 
A linuxos firewire (szoftvert) használó routerek esetében az egyik legnépszerűbb szoftveres linux alapú firewire a DD-WRT által fejlesztett. A kis szoftverben rengeteg beállítási, finomra hangolási megoldás található és konfigurálható, még a hétköznapi ember számára (egy kis érdeklődési kör azért nem árt a témában).
 
A hivatalos wedoldal a http://www.dd-wrt.com oldalon megtalálható. Hogy pontosan megtudjuk, hogy routerünkhöz van-e egyáltalán támogatása az gyártónak, a „Router database” menüpont alatt kikereshetjük. LINK: http://dd-wrt.com/site/support/router-database
Példánkban egy Linksys WRT54GL tipúsú és nagy felhasználókörnek örvendő routert fogunk ismertetni, néminemű csapongással egy TP-Link TL-WR741ND jelzésű routerrel együtt.
 
 
A terméktámogatás egyértelműen látható a táblázatban. Amennyiben nem támogatott a termék ne kíséreljünk meg egy közel azonos típus szoftverének feltöltésével, mert garantáltan kaphatunk a művelet után egy addig jól működő routerből egy fél téglát.
 
 
Látható hogy a WRT54GL 1.0/1.1 Linksys termékéhez bőven találunk egyedi DD-WRT szoftvercsomagokat. Természetesen érdemes elötte megnézni eszközünket, hogy mennyi flash-elhető RAM-mal és memóriával rendelkezik.
 
Jelen esetben jómagam a „Micro Generic” csomagot használom, mert ez fért el a Linksys rendszerében, a TP-Link esetében pedig a „Standard Generic” csomagot alkalmaztam.
 
Ha letöltöttük a csomagot és minden leellenőriztünk kezdjünk is hozzá a szoftverfrissítéshez.
 
Linksys WRT54GL firewire frissítő menüpontja:
:
 
 
TP-Link TL-WR741ND firewire frissítő menüpontja:
 
 
 
Ha elkezdjük az új szoftver feltöltését, legyünk türelemmel, mert eltart egy kis ideig. Gondoskodjuk róla, és legyünk elővigyázatosak, hogy az elektromos áram ne menjen el a művelet közben.
 
Ha megtörtént akkor a böngészőnkben frissítsük a címet (alapértelmezett router címén kell a művelete elvégezni, mert a frissítést követően erre áll be az eszköz).
Első lépésként adjuk meg az új felhasználó és jelszó együttest, melyel elérjük a routerünk beállításait.
 
 
Ezt követően még egyszer frissül a lap, vagy manuálisan tegyük azt meg, és már kezdhetünk is hozzá a kalibrációhoz.
 
A következőekben csak leíróm és belinkelem a DD-WRT DEMO honlapjának elérhetőségeit, ahol az egyes műveleteket meg tudjátok tekinteni. Azonban nem lehet azokat elmenteni (nem futtatható e a script-ek).
 
Adminisztráció
 
Az első, amit érdemes még a kezdeti időben átállítani, az adminisztráció alatt található nyelv és szín átalítása. A szoftver támogat számos nyelvet, többek között a magyar nyelvet is.
 
 
Majd kezdjük a következő gyakori beállításokkal, lépésről-lépésre
 
Általános beállítások
 

Internetszolgáltatónk kapcsolódási módjának megfelelő csatlakozási módot válasszuk ki. Kábelnetesek esetében a dinamikus (DHCP) kapcsolódás ajánlott. Az ADSL (telefonos) ügyfelek számára a PPPoE és PPTP módok a megszokottak.

Érdemes átalítani a routerünk alapértelmezett címét. Érdemes kerülni a gyári IP címet, mert sebezhetőségre ad okot. Válaszuk pl.: a 10.10.6.1, de bármi lehet a szabályoknak megfelelően.
Az időt is hangoljuk be, érdemes.
 
 
Vezeték nélküli beállítások és védelem (támogatott eszközök esetében)
 
A biztonság mindenek előtt. Válasszuk ki mi legyen routerünk sugárzó hálózatának neve, valamint a módot (alap a Mixelt mód, ez jó is). A csatornakiosztást helyezzük el a gyári 6-osrol bármi másra a 12-13-as listán. Sajnos sokan ezt nem teszik meg és sokszor egy másik router azonos csatornán való üzemeltetése okozza a jelzavarokat és a problémákat. Kerüljük el egymás hálózatának zavarását egy egyszerű lépéssel.
 
A vezeték nélküli biztonság
 
Érdemes és nagyon fontos, hogy megfelelő hosszúságú jelszót, kis és nagybetű, valamint számkombináció alkotta kulcsot használjunk hálózatunk védelmére. A megfelelő jelszóhossz és összetétel azonban még nem garancia a védelemre, megfelelő titkosítású megoldást válasszunk. A WPA2 Pesonal Mixed megfelel a számunkra. A hétköznapi életben ez a most elérhető legjobb titkosítási megoldás a vezeték nélküli eszközök forgalmának titkosítására
 
 
És voltaképpen kész is vagyunk az alapvető beállításokkal. Természetesen ennél jóval többet kihozhatunk eszközünkből. Ilyen például a:
 
(Az egyes linkek alatt megtekinthetően a beállítások, módosításukra nincsen lehetőség, mert s scriptek nem fúttnak le.)

 

 
Úgy gondolom, hogy az elözőekben összeszedet rövidke kis lista kellőképpen tükröző mindazt, mellett routerünk kezelni tud az új DD-WRT firewire-rel.
 
Azonban a DD-WRT szoftvere mellet számos egyéb, hasonló gyártó is jelen van a piacon. Az alábbi linken ezek is megtekinthetőek.
 

 Várhatóan rövid időn belül készül egy kisebb kézikönyv, mely részleteiben is gazdagabb módon mutatja be a DD-WRT szoftverének világát.

Mindenkinek jó időtöltést és mókázást kívánok a cikkhez és annak gyakorlatis megoldásába.

 

 

Időjárás

http://yowindow.com/img/logo.png) no-repeat scroll 50% 50%;" href="http://yowindow.com/weatherwidget.php">Weather Widget
 

Szavazás

Tetszenek a programajanlóink?:

Youtube - Belvár

 

 

Látogassa meg a Belvár
Youtube csatornáját!

Vizsgázzon nálunk!

Népszerű vírusírtók